Kursy językowe – online czy stacjonarne?

nauka języka angielskiego

Kursy językowe to jedne z najczęściej wybieranych sposobów na naukę języka. Obecnie osoby korzystające z tego rodzaju rozwiązania dzielą się na dwie grupy – zwolenników zajęć stacjonarnych oraz tych, którzy wolą kursy online. Czym charakteryzują się obydwie metody i którą lepiej wybrać?

Stacjonarny kurs językowy

W stacjonarnej szkole językowej zajęcia odbywają się w określonej lokalizacji i w ustalonym terminie. Ze względu na duże zainteresowanie takim sposobem nauki języka placówek jest naprawdę dużo, dlatego bez problemu można znaleźć kilka znajdujących się w pobliżu domu. Nauka stacjonarna to przede wszystkim szansa na bezpośredni kontakt z nauczycielami i możliwość integracji z grupą. Zajęcia kilkuosobowe pozwalają na zastosowanie różnorodnych form nauki i prowadzenie dyskusji. Ponadto nauczyciel może na bieżąco korygować wymowę czy poprawiać błędy, a w razie potrzeby skupić się na konkretnym zagadnieniu interesującym kursanta. Dobra szkoła językowa jest więc doskonałym sposobem na poczynienie szybkich postępów w posługiwaniu się językiem obcym.

Wady stacjonarnych kursów

Stacjonarne kursy językowe mają jednak także pewne wady. Praca w grupie może okazać się czasem nie zaletą, ale dużym minusem, gdyż samodzielnie w ciągu godziny da się zrobić znacznie więcej zadań niż podczas zajęć w większym gronie. Dużym problemem może być także sztywno określony harmonogram zajęć, do którego niekiedy trudno się dopasować, a także konieczność poświęcenia dodatkowego czasu na dotarcie do placówki. Ceny kursów stacjonarnych są też zwykle wyższe niż te za kursy online ze względu na konieczność pokrycia kosztów nie tylko związanych z pensją nauczyciela, ale także z utrzymaniem budynku czy udostępnianiem materiałów dydaktycznych.

Kurs językowy online

Obecnie, gdy wiele osób stawia na wygodę i praktycznie codziennie korzysta z komputera, dużą popularnością cieszą się kursy internetowe online. Nic w tym dziwnego, bo możliwość uczenia się języka bez wychodzenia z domu i to w dowolnej porze dnia jest bardzo kusząca. Kurs jest niezwykle elastyczny – można odbyć nawet kilka lekcji jednego dnia albo zrobić sobie dłużą przerwę, jeśli zajdzie taka konieczność. Istnieje więc możliwość dopasowywania nauki do bieżącej sytuacji życiowej. Nauka online jest też tańsza niż opcja stacjonarna, gdyż szkoła jedynie udostępnia materiały dydaktyczne, z których korzysta się podczas nauki.

Wady kursów online

Kursy online mają jednak także swoje wady do których należą przede wszystkim brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Jest to też złe rozwiązanie dla osób, którym trudno zmotywować się do samodzielnej pracy. Nikt nie będzie bowiem kontrolował, czy realizują określoną ilość programu w ciągu tygodnia, jak to ma miejsce w przypadku zajęć stacjonarnych.

nauka języków obcych

Co lepsze – kursy online czy stacjonarne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które z tych rozwiązań jest lepsze. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Osoby zmotywowane i mające napięty grafik powinny wybrać kurs online, natomiast ci, którzy nie potrafią sami się zmobilizować albo też wolą pracę w grupie i kontakt z nauczycielem powinni wybrać kurs stacjonarny.

One thought on “Kursy językowe – online czy stacjonarne?”

  1. Odkąd skończyłam studia i rozpoczęłam pracę nie mam zbyt dużo czasu. Dlatego zdecydowałam się na kurs językowy online. W ten sposób mogę doskonalić swoje umiejętności w zasadzie o każdej porze dnia, leżąc w łóżku. Normalnie nie miałabym czasu na uczęszczanie na tradycyjny kurs stacjonarny. Dzisiaj wszystko jest już w internecie i nie ma się czego bać – trzeba tylko znaleźć dobry kurs, najlepiej polecony przez kogoś. Online czy stacjonarny? Dla mnie zdecydowanie online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *